Itt a szezon: hol tekerj az erdőben?
Röviden: mindenütt. Bővebben: mindenütt, ahol szabad és nem teszel kárt semmiben. Gyors áttekintés a konfliktusok elkerüléséért és a cangások megbélyegzése ellen.
Az erdei kerékpározás kereteit az Erdőtörvény (a 2009. évi XXXVII. tv és az ezt is módosító salátatörvény, a 2013. évi XCIV. tv) szabja meg. Főszabály, hogy az erdőben gyalog, lóval, kerékpárral mindenki korlátozás nélkül közlekedhet, kivéve, ha jogszabály vagy a tulajdonos, a gazdálkodó, élve jogával, éppen korlátozza. Igenám, de ott mi, kerékpárosok is az ‘erdő látogatója’ vagyunk, azaz voltaképpen vendégek. Szívesen látott vendégek, ezt hangsúlyozzák a tavalyi változások, de akkor is vendégek.
Tiszteletben kell tartsuk nemcsak az erdő tulajdonosának, hanem az ott élő lényeknek is az igényeit, sőt, a puszta életüket. Egyetlen lábnyomunkkal, ha letérünk a kitaposott ösvényről, kb. ötvenezer állat életét oltjuk ki (persze zömmel gerinctelenekét). A kerékpár nyoma kisebb, de folyamatos. Megéri?
A mi erdőnk, az állami erdészetek lapja praktikusan összegyűjtötte, hol nem szabad az erdőben bringázni (2014/1. szám, 17. oldal):
– Az erdősítés területén (ahol a faállomány átlagos magassága még nem érte el a 2 métert).
– Parkerdei utakon, sétautakon.
– Az erdőrezervátum területén.
– Védett, vagy fokozottan védett területen, kivéve, ha a jelzett turistautat egyben kerékpározásra is kijelölték és ezt festett jelzés is mutatja (az 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről 40. § (1) bekezdése alapján).
Másutt igen, de: ésszel, méltósággal és tisztelve az erdőt és a többieket. (Korábbi írások a Kerékvároson és -ban az erdei kerékpározásról itt és itt és itt és itt)
Legutóbbi hozzászólások